گریتینگ کانال

گریتینگ کانالگریتینگ و کانال پیش ساخته مخصوص فضاهای شهری

• کد: DR152CF     • ساخت فرانسه    • عرض: ۲۰ سانتیمتر     • ارتفاع کانال: ۲۰ سانتیمتر   • طول: یک متر

گریتینگ کانال DR152CF از جنس چدن داکتیل تا ۲۵ تن به ازای هر محور خودرو مقاومت وزنی دارد. این گریتینگ روی بدنه ی تقویت شده از جنس پلی پروپیلن با لبه های فلزی محافظ ، قرار می گیرد. طول هر کدام از گریتینگ ها ۵۰ سانتیمتر می باشد که با ۴ عدد پیچ در هر قطعه ی ۵۰ سانتیمتری به بدنه ی کانال فیکس شده اند. این امر در ترافیک بالای یک خیابان شهری به استقامت گریتینگ روی کانال کمک می کند. کف و دیواره های داخلی کانال نیز کاملاً صیقلی بوده و آب به سرعت در آن به جریان می افتد. ضریب انتقال هیدرولیکی کانال زمانی اهمیت پیدا می کند که بارندگی شدید و کانال در عرض خیابان کار شده باشد. جلوگیری از آب گرفتگی معبر و انتقال سریع آب در چنین مواردی در اولویت طراحی سیستم جمع آوری و هدایت آب است.

مزایای گریتینگ کانال DR152CF

علاوه بر مقاومت وزنی بالا که مطابق استاندارد EN1433 اروپا این گریتینگ تا ۲۵ تن به ازای هر محور خودرو تحمل دارد، می توان به موارد زیر نیز به عنوان مزیت های گریتینگ کانال نیکول نسبت به سایر گریتینگ ها اشاره نمود.

۱ – مقاومت در شرایط جوی و محیطی: با توجه به متریال بسیار باکیفیت به کار رفته در ساخت این گریتینگ یعنی چدن داکتیل نشکن ، این محصول در برابر خوردگی کاملاً مقاوم می باشد و از عمر مفید بالایی در فضاهای شهری برخوردار است.

۲ – ضد سرقت: همانطور که پیش از این نیز عنوان شد نحوه ی اتصال گریتینگ ها به بدنه ی کانال از ۴ نقطه، امکان باز کردن گریتینگ از روی کانال و سرقت آن در خیابان های شهری را از بین می برد.

گریتینگ کانال

گریتینگ کانال

۳ – قابلیت جذب بالای آب: طراحی گریتینگ و شیارهای روی آن به گونه ایست که حداکثر میزان آب را می تواند جمع آوری نماید.

 

گریتینگ کانال نیکول

گریتینگ کانال نیکول


ابعاد گریتینگ و کانال نیکول

در طراحی کانال های عرضی در خیابان های شهری ، ابعاد کانال و گریتینگ از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در صورت عدم پاسخگویی کانال در هنگام بارش ، خیابان دچار آب گرفتگی خواهد شد. کانال پیش ساخته آب نیکول با توجه به ضریب انتقال هیدرولیکی بالا به دلیل گرد بودن گوشه های داخلی کانال و صیقلی بودن کف و دیواره ها، می تواند تا سه برابر کانال های ساخته شده با مصالح سنتی مثل بتن ، آب را سریع تر هدایت کند. این بدان معناست که این کانال می تواند معادل یک کانال بتنی با ابعاد سه برابر خودش ، آب را هدایت کند. کانال DR152CF برای فضاهای شهری با دبی آب بالا طراحی شده است و برای پارکینگ ها و پروژه های کوچکتر می توان از کانال های با عرض ۱۳ و یا نهایتا ۱۶ سانتیمتر استفاده نمود.

ابعاد گریتینگ و کانال

ابعاد گریتینگ و کانال


مزایای گریتینگ و کانال پیش ساخته نسبت به نهرهای روسی

در گذشته برای جمع آوری آب های سطحی در خیابان های شهری ، در عرض خیابان از دو عدد جدول بتنی که به صورت ایستاده کنار یکدیگر کار شده اند ، استفاده می شد. به این نهر روباز به اصطلاح نهر روسی گفته می شود.

معایب نهر روسی و مزایای گریتینگ و کانال پیش ساخته نسبت به آن در اینجا عنوان می شود:

۱ – روباز بودن نهرروسی: با توجه به این نکته زباله های درشت وارد این نهرها شده و ایجاد گرفتگی می کنند. اما در صورتی که روی کانال با گریتینگ پوشانده شده باشد، زباله های با ابعاد درشت تر از چشمه های باز گریتینگ نمی توانند به داخل کانال وارد شوند.

۲ – مشکل در عبور و مرور: در نهرهای روسی روباز در صورتی که فاصله ی دو جدول از حدی بیشتر شود، مثل دست انداز برای رانندگان مشکل ایجاد می کند. وقتی کانال و گریتینگ پیش ساخته استفاده کنیم، حتی اگر با سرعت با اتومبیل از روی آن بگذریم، زیر لاستیک چاله یا دست اندازی حس نمی شود.

۳ – ضریب انتقال هیدرولیکی پایین: همانطور که پیش از این نیز عنوان شد بدنه ی داخلی نهرهای روسی از جنس بتن بوده که ماهیت متخلخلی دارد. آب علاوه بر عبور کُند از کف این کانال ها ، پس از مدتی رسوبات و لجن تشکیل می دهد.

ویدئوی زیر مربوط می شود به نصب گریتینگ کانال نیکول در خیابان مشاهیر تهران به عنوان جایگزین نهر روسی:

مقایسه گریتینگ و کانال پیش ساخته با نهر روسی

مقایسه گریتینگ و کانال پیش ساخته با نهر روسی


نصب کانال و گریتینگ پیش ساخته

کانال پیش ساخته برای نصب به یک بستر بتنی نیاز دارد. هر کانال با توجه به مقاومت وزنی آن اسکچ نصب مخصوص به خود را دارد که ابعاد و عیار بتن اطراف را مشخص می کند.

* نکته مهم: گریتینگ کانال پیش ساخته در هنگام نصب حتماً می بایست سر جای خود محکم پیچ شده باشد.

نصب گریتینگ و کانال پیش ساخته

نصب گریتینگ و کانال پیش ساخته

به اشتراک بگذارید...